Ара синьо-жовтий
- Деталі
- Батьківська категорія: Статті
- Створено: Четвер, 10 листопада 2022, 11:33
- Опубліковано: Четвер, 10 листопада 2022, 11:33
- Перегляди: 4001
Ара синьо-жовтий (Ara ararauna)
Ряд: Папугоподібні (Psittaciformes)
Родина: Папугові (Psittacidae)
Відмінні ознаки:
Типова зовнішність для папуг роду Ara, - видовжене тіло, довгий хвіст, велика голова з голими ділянками шкіри і масивний дзьоб. Довжина тіла разом з хвостом - 95 см і більше, хвіст досягає в довжину 50-52 см, крила - до 40-43 см. Вага великої особини 900-1200 г. Самець і самка мають однакове забарвлення. Самка дрібніша за самця. Райдужна оболонка очей жовта. Щоки голі сіро-білі, з трьома смугами з дрібного чорного пір'я, розташованого нижче очей. Дзьоб міцний, вигнутий, чорного кольору. Крила сильно витягнуті, гострі. Хвіст довгий. Верхня частина тіла яскраво-блакитна. Боки шиї, груди та живіт жовті. Хвостове пір'я яскраво-блакитного кольору.
Розповсюдження та місця проживання:
Континент проживання – Південна Америка (Панама, Еквадор, Перу, Болівія, Парагвай, Бразилія, Колумбія, Венесуела, Тринідад). Населяє тропічний та прибережний ліс з високою та густою рослинністю, савани, заболочені території, відкриті ділянки лісу, біля річок, до 500 м. над рівнем моря. Людських поселень синьо-жовтий ара уникає.
Харчування:
Надає перевагу горіхам, плодам, насінню. Синьо-жовтий ара в основному харчується на деревах. На день може пролетіти до 30 км за улюбленою їжею.
Спосіб життя:
Дуже прив'язаний до місць свого перебування. Птахи ведуть парний або одиночний спосіб життя, зграй не утворюють. Тримаються в кронах високих дерев. Синьо-жовтий ара активний у світлий час доби. У спеку відпочиває у кроні дерев. Як правило, синьо-жовтий ара моногамний птах (утворює постійні пари).
Особливості розвитку:
Гніздо влаштовує у дуплах старих чи мертвих пальм, а також в широколистих деревах (до 30 м над землею). Підстилку не використовує. Одного разу вибране дупло використовується кожен сезон розмноження. Самка відкладає зазвичай два-три яйця з інтервалом в 2-3 дні. Висиджування починається з другого яйця. Яйця насиджує лише самка. Самець під час інкубації яєць годує та охороняє самку. Новонароджені пташенята голі та сліпі. Вага новонародженого – 30 г, через два тижні – близько 70 г. У 55-денних пташенят хвіст виростає до 10 см. Повністю вкриваються пір’ям до 70 днів. Пташенята залишають гніздо у віці 3 місяців, але ще два місяці їх годують батьки. Батьки вигодовують лише найсильніших пташенят. Статева зрілість настає при досягненні віку 6-7 років. Тривалість життя у природі 35-50 років. У зоопарках в середньому 60+, рекорд – 79 років.
Природоохоронний статус та стан природної популяції:
Синьо-жовтий ара знаходиться на межі знищення в Парагваї, але він все ще залишається широко поширеним у значній частині материкової Південної Америки. Таким чином BirdLife International включила цей вид до категорії видів з найменшою загрозою. Він внесений до Додатку II CITES, торгівля обмежена. Його потокова дика популяція оцінюється від 100 000 до 200 000 особин.
Найближчі родичі:
Рід Ara включає 11-20 видів (за різними джерелами зоосистематики), 7 з яких є вимерлими. Утворює гібриди з зеленокрилим і червоним ара. Ці гібриди отримали назву арлекінових ара.
Ара і людина.
Вперше до Європи синьо-жовтий ара був імпортований у XVIII столітті. Але якщо можна приблизно вказати епоху, коли у західному світі виникла мода на утримання папуг у неволі, то щодо американських індіанців неможливо з'ясувати, коли вони почали ловити цих птахів для домашнього утримання. Про папуг Нового Світу існують дві цікаві історії. Христофор Колумб, який відкривав морські шляхи, виявив новий континент, побачивши папуг, що летять у бік ще невидимого берега. Інша легенда, нагадує історію з римськими гусаками, оскільки в ній розповідається про те, як жителі одного з міст Панами були попереджені про прибуття іспанських загарбників криками домашніх папуг.