Гуска єгипетська
- Деталі
- Батьківська категорія: Статті
- Категорія: Птахи — Aves
- Створено: Четвер, 10 листопада 2022, 12:06
- Опубліковано: Четвер, 10 листопада 2022, 12:06
- Перегляди: 4006
Гуска єгипетська, або каргарка нільська (Alopochen aegyptiacus)
Ряд: Гусеподібні (Anseriformes)
Родина: Качкові (Anatidae)
Відмінні ознаки:
Типовий зовнішній вигляд гусеподібного птаха. Шия довга, відносно тонка. У зовнішньому вигляді поєднуються охристі, глинисті, бурі тони. У центрі грудей - темна пляма, характерні широкі шоколадні окуляри навколо очей, різкий контраст між верхом і низом шиї. Дзьоб рожевий, біля основи облямований коричневою смугою, ноги високі, червоні. Крила контрастні, білі з темними маховими, розвинене металево-зелене дзеркальце, вище за нього по білому тлі проходить темна смуга. Статевий диморфізм виражений слабо: оперення у самців і самок однакове, але самці трохи більші за самок. Вага -1.6-2кг (самка) до 3кг (самець).
Розповсюдження та місця проживання:
Птахи широко поширені в Африці (крім пустель і густих лісів). Найбільші популяції - у Нільській Долині та на південь від Сахари. Цих гарних птахів нерідко можна спостерігати по сусідству з чаплями, лелеками, гіпопотамами і навіть крокодилами. Відважні гуси безстрашно здійснюють поїздки на спинах гіпопотамів. У Великобританії та Нідерландах є дикі популяції, які були завезені у XVIII-му столітті.
Харчування:
Харчуються насінням, листям, травою, іноді їдять сарану, черв'яків.
Спосіб життя:
Нільські гусаки здебільшого живуть землі, але нерідко селяться на деревах чи будинках. Птахам характерна добова активність. Більшу частину дня гусак плаває біля берега і займається чищенням пір'я. Сплять вони на деревах або піщаних мілинах. Триматися парами, сімейними групами, а іноді й великими зграями із сотень чи тисяч птахів. Дуже войовничі та агресивні птахи, особливо у шлюбний сезон.
Особливості розвитку:
Гніздиться окремими парами на землі, в заломах очерету, в нішах, норах, дуплах дерев, порожніх гніздах інших птахів. Самка гусака будує гніздо з гілок та листя, потім вистилає його своїм пухом. У кладці 5-12 білих яєць. Насиджування триває приблизно 30 днів. Самиця починає насиджувати кладку тільки після того, як знесе останнє яйце, тому всі пташенята з'являються на світ одночасно. Якщо гніздо знаходиться на дереві, то пташенята стрибають униз і йдуть за матір'ю у воду. Малята білі з бурими смугами. Молодь піднімається на крило з 60-75 днів, статевозрілі з 2 років. У зоопарках живуть до 15 років, у природі значно менше.
Природоохоронний статус та стан природної популяції:
Це найпоширеніший в Африці вид гусеподібних. У Європі з ХVІІ ст. нільських гусей утримують, як декоративних птахів у багатьох парках. У деяких місцях вони збільшили чисельність та витісняють аборигенні види водних птахів. Тому у Європейському Союзі цей вид включено до офіційного переліку чужорідних інвазійних видів.
Найближчі родичі:
Це єдиний існуючий в даний час представник роду Alopochen. Найближчим родичем був вимерлий вид - маврикійська гуска (Alopochen mauritianus).
Гуска єгипетська і людина.
Стародавні єгиптяни шанували єгипетського гусака як священного птаха. Зображення птахів зустрічаються на старовинних фресках та барельєфах. У Стародавньому Єгипті гусак не випадково був символом достатку та безпеки. У той час існували не тільки одомашнені сірі гуски, також і одомашнені єгипетські гуси, однак із занепадом давньоєгипетської цивілізації ця популяція майже зникла. Але залишились спогади. Один з ієрогліфів символів бога Тота – це гусак, птах, який через надзвичайну дурість починає шуміти, коли в будинок проникає грабіжник, що загрожує, як достатку, так і безпеці мешканців дому. Заспокоїти птаха може лише господар. Але великі гусячі зграї можуть за кілька годин спустошити поле, поїдаючи дозріле зерно та витоптуючи молоді паростки. Тому у Південній Африці єгипетські гуси вважаються злісними шкідниками сільського господарства.