Фотографії

showshowshowshowshowshow

Лемур варі чорно-білий

Лемур варі, або чорно-білий варі, строкатий варі (Varecia variegata)

Ряд: Примати (Primates)

Родина: Лемурові (Lemuridae)

Відмінні ознаки: Забарвлення  тулуба чорно-біле зі значними ділянками одного кольору, які в окремих популяцій виду розташовані по-різному. Для роду Varecia характерна виражена «пухнастість» хутра, невластива іншим представникам родини (інша назва роду Varecia – Пухнасті лемури).  Білі кінцівки закінчуються чорними кистями з пальцями, при цьому передні кінцівки вдвічі коротші за задні.Морда загострена, ніби у лисиці. Очі великі та круглі золотистого або світло-карого кольору.  Довгий та товстий хвіст чорного кольору використовується у якості балансиру при лазінні по деревах. Довжина тіла - 51-56см, хвоста 56-65см. Вага - 3,3-4.5 кг.

Розповсюдження та місця проживання:

Зустрічається у вологих дощових лісах східної частини острову Мадагаскар. Місця існування можуть знаходитися на висоті до 1200 м над рівнем моря.Живе виключно на деревах, пересуваючись не тільки по гілках,  але й дуже вправно перестрибуючи з дерева на дерево.

Харчування:

Охоче поїдає плоди, квіти та листя дерев, на яких мешкає. Особливі ласощі – комахи та їхні личинки.Воду в чистому вигляді практично не вживає – йому достатньо вологи, що міститься у кормі.

Спосіб життя:

Активні у темний час доби (коли харчуються) та у ранкові години (коли приймають сонячні ванни). Удень сплять,сховавшись у густому листі дерев. У зоопарках проявляє і денну активність. Живуть варі родинами по 8-16 особин, частіше 2-5. У кожної групи є своя територія, усі члени групи агресивні до порушників кордонів.Самиці домінують в родині і складають «кістяк» групи. Їм належить право в першу чергу обирати їжу та партнера.

Особливості розвитку:

Статевої зрілості досягають у віці 2 років. Ці лемури (єдині зі всіх) народжують 2-4 дитинчат за один раз (рекорд – 6 малюків в зоопарку Базеля),  у той час коли в інших лемурів народження навіть двох дитинчат – велика рідкість. У самиці шість сосків, і вона здатна вигодувати усе потомство. Вагітність триває 90-110 днів.

У більшості лемурів догляд за малюками можуть здійснювати буквально усі члени родинної групи,але у лемурів варі до них не допускають не тільки інших членів групи, а навіть батька.

Тривалість життя - 15-20 років.

Природоохоронний статус та стан природної популяції:

Вид занесений до Міжнародної Червоної книги (IUSN), в Додаток I Конвенції про міжнародну торгівлю (CITES).

Найближчі родичі:

Рудий варі Varecia rubra з півострова Масуала (Мадагаскар), що раніше належав до цього ж виду в статусі підвиду. Як і виходить з назви, рудий варі відрізняється рудувато-бурим забарвленням з чорними ділянками шерсті та білою овальною плямою на потилиці.

Це цікаво:

Це один із двох видів справжніх лемурів (другий – рудий варі), який будує гнізда. Самиця перед  тим, як народити дитинчат, рве шерсть у себе на боках і вистилає нею гніздо. На відміну від інших приматів самки пухнастих лемурів не тягають на собі дитинчат, а поміщають їх у гнізда з листя на той час, поки годуються самі. До речі,  чорно-білий та рудий варі – найбільші представники родини лемурів (Lemuridae), які проживають на Землі сьогодні. Ще одну (менш поширену) назву  - комірцевий варі, цей лемур отримав через білий пухнастий комір навколо чорної загостреної мордочки.

Члени групи постійно гукають один одного, подаючи сигнали у разі небезпеки (останніх - близько 12 видів). Зазвичай, мовчазний примат, дратуючись, може оглушити всі околиці своїм криком. Варі, так само як і його родич  - котячий лемур, муркоче і щебече, поки його душевний спокій не порушений. Якщо ж варі злякати, то ці лемури почнуть видавати страшні оглушливі крики. У диких гірських лісах, багаторазово посилені відлунням хорові крики варі звучать особливо страшно. За ці несамовиті крики та манеру грітися на ранковому сонці в молитовній позі жителі Мадагаскару вважали цих лемурів священними сонцепоклонниками, а тому їх побоювалися і ніколи не ображали. А оскільки варі ще й будує гнізда для малюків, вистилаючи їх власною шерстю, у племен, які населяють вологий схід Мадагаскару, варі (або як його називають місцеві жителі – «Варікандана») вважається охоронцем будинку.

Підписатись

Щоб взнавати новини першому підпишіться!

З наших статей

Карта

loading map...
Click item below to move to