Фотографії

showshowshowshowshowshow

Штучне вигодовування ювенільного кенгуру рудого (Macropus rufus)

 

Кенгуру

Кенгуру рудий (Мacropus rufus) – один з найбільших представників родини Кенгурових (Macropodidae) - живе скрізь в Австралії, особливо у внутрішніх областях, окрім деяких південних районів, східного узбережжя та тропічних лісів півночі. Кенгурові відносяться до ряду Сумчастих, однією з характерних особливостей, що відрізняють їх від інших ссавців, є процес розмноження. У більшості сумчастих плацента не розвивається, тому зародки не отримують в матці достатнього харчування (зародок харчується вмістом жовточного мішку, який знаходиться навколо нього) і дитинчата народжуються малорозвиненими і дуже маленькими (вага близько 1 г, довжина 2-2,5 см). Тривалість вагітності у кенгуру рудих складає всього 33 дні. Подальший розвиток відбувається в так званій сумці, куди новонароджені перебираються самостійно. Новонароджений кенгуру швидко обирає правильний напрямок і починає рухатись від родового отвору до сумки. Рухається він за допомогою передніх лапок з кігтиками (задні лапи у нього не розвинені). Знайшовши сумку, він залазить всередину, знаходить сосок і прикріплюється до нього. Певний час новонароджений не може самостійно смоктати, тому молоко надходить до рота завдяки скороченню м'язів сосків. Сумка кенгуру гладка всередині і м'яка та пухнаста на вході. У сумці знаходиться чотири соски з різними видами молока, які використовуються в різні проміжки розвитку кенгурятка. Тривалість лактації триває близько 1 року.

Через день-два після пологів самка може спарюватись знову і, якщо спарювання відбулося, запліднена яйцеклітина розвивається тільки до стадії бластоцисти, а потім починається період ембріональної діапаузи. Розвиток поновлюється, якщо попередній молодий кенгуру, який до цих пір знаходиться в в сумці, досягає 204 днів або, якщо він загине.

Молоко забезпечує ювенільну тварину всіма необхідними поживними речовинами для росту та розвитку. Останні дослідження складу молока сумчастих тварин встановили, що протягом періоду лактації молоко зазнає значних змін у складі. На графіку показана зміна основних компонентів (жир, протеїн, вуглеводи, г/л).

Діаграма1. Зміна складу молока протягом періоду лактації у кенгуру рудого (Macropus rufus)

Лактоза є основним вуглеводом, що міститься в молоці тварин. Вона складається з простих цукрів – глюкози та галактози. У молоці сумчастих тварин деяка кількість лактози присутня, але для того, щоб вона була перетравлена, спочатку потрібно перетворити складові цукрів під дією ферменту лактази. У молодих сумчастих обмежена швидкість, з якою молекули лактози перетравлюються і встановлюється ліміт на кількість лактози, яка може бути терпима. Сумчасті страждають на діарею, коли цей поріг перевищено.

Розвиток ювенільного кенгуру рудого.                                                           Табл.1

Вік, міс

Стадія розвитку

Харчові потреби

0 (народ-ження)

Очі закриті, передні ноги розвинені, зародки задніх ніг.

Низький рівень споживання енергії, молоко з низьким вмістом жиру. Травна система не дуже добре розвинена - молоко містить легко-засвоювані вуглеводи і білки, а також імуноглобуліни для підвищення імунної системи.
Відсутня кишкова мікрофлора.

2

Очі закриті, вушні складки на верхній частині голови, вушний канал закритий, мембрана приєднана до губ, маленький отвір в передній частині рота для соска, задні ноги сформовані.

3

Мембрана між губами відсутня, рідкі жовті фекалії.

4

Очі закриті, вуха ще плоскі, але починають ставати вертикально, тіло сформоване.

Швидко зростає енергетична цінність молока. Білок містить достатні рівні сірковмісних амінокислот (наприклад, цистеїну і метіоніну) для початку росту шерсті та кігтів.
Як і раніше, відсутня мікрофлора кишечника.

5

Очі відкриті, темне забарвлення на тильній стороні кистей, переніссі та кінчиках вух. Починає рости шерсть, іноді кенгуру вистромлює голову з сумки, фекалії жовті з консистенцією пасти.

6

Тіло швидко вкривається шерстю (найпізніше вкривається живіт та груди), кенгуру часто виглядає з сумки матері та пробує їсти грунт для встановлення мікрофлори кишківника, починає регулювати температуру свого тіла, фекалії темнішають та формуються.

Пік концентрації вуглеводів в молоці, високий рівень ферментів, що дозволяє перетравлювати високий рівень жиру в молоці.

 

7

Виглядає з сумки, нахиляючись, починає споживати рослинний корм, з’являється підшерсток, тваринка виглядає як мініатюрний дорослий. Фекалії – м’які сформовані зелені окатиші.

Висока калорійність молока з високим вмістом жиру збігається з підвищеним рівнем активності малюка. Різке падіння вмісту вуглеводів в молоці пов’язане із зниженням кількості ферментів в кишківнику. Підвищений рівень протеїнів в молоці, що відповідають за швидкий темп росту тіла (казеїни, альфа-глобуліни). Мікрофлора кишківника пристосована для перетравлення твердої їжі.

8

Починає виходити з сумки та проводить довгий час поза її межами. Харчування, сечовипускання та дефекація поза сумкою.

9

З’являються перші різці, тіло вкрите шерстю необхідної довжини.

10

Повністю покидає сумку, ще харчується молоком, але тверда їжа відіграє велику роль в харчуванні.

У Рівненському зоологічному парку кенгуру руді утримуються з жовтня 2007 року, коли із Варшавського зоопарку (Польща) була отримана група з трьох самців. За весь час, що даний вид утримується в умовах Рівненського зоопарку група досить нестабільна, постійно відбуваються зміни в її складі. Перша самка була отримана з Миколаївського зоологічного парку 23 червня 2012 року, але, нажаль, 19 вересня 2012 року вона загинула внаслідок пневмонії, так і давши потомства. Наступна самка з’явилась в колекції нашого зоопарку лише в липні 2013 року. Від неї вперше було отримане потомство. За кілька днів до народження самка проводила чистку сумки, помітили, що вона її вивертала назовні і інтенсивно вилизувала. 15 серпня 2013 року самка такі дії припинила. На початку жовтня сумка у самки збільшилась і стали помітні в ній рухи. 12 листопада вперше помітили, що малюк кенгуру вистромив голову з сумки.

16 січня 2014 року приблизно о 16 годині помітили, що маля кенгуру рудого випало з сумки і лежить в будиночку на підстилці з сіна. Воно ще не пересувалось самостійно і, відповідно, потрапити назад до самки в сумку не змогло. На той час йому було 5 місяців, вага становила – 1кг, по статі - самка. Кенгурятко забрали з вольєру і розмістили на електрогрілці. Першу годівлю провели козиним молоком в кількості 20 мл. Для годування використали шприц з насадкою з трубки з системи. В нічний час провели ще два годування – о 24-00 та о 4-00 в кількості по 10 мл.

кенгуруПрийняли рішення вигодовувати ювенільного кенгуру козиним молоком, оскільки в ньому менший вміст лактози, ніж у коров’ячому.

З наступного дня козине молоко почали розводити відваром ромашки в пропорції 4:1 з метою зменшити жирність молока. Кількість годувань – 9 раз на добу, через дві години з перервою вночі з 2-00 до 6-00 ранку. Кількість молочної суміші за одну годівлю – 20 мл. Для нормалізації діяльності шлунково-кишкового тракту та попередження дисбактеріозу давали біфідумбактерин по 1мл 2 рази на день. Також в молочну суміш додавали вітамінно-мінеральний комплекс «Супрадин» - 1табл. на добу.

Кенгуру рудийРозмістили кенгуру в рюкзаку, на дно якого поклали електрогрілку, застелену дитячою вологопоглинаючою пелюшкою. Ретельно слідкували за випорожненнями та чистотою тваринки. А також, за тим, щоб не перегріти дитинча кенгуру. Температура тіла сумчастих становить від 35 до 36 градусів за Цельсієм, що трохи нижче, ніж у нас. Тому дитинча повинне відчувати тепло, але не надмірну духоту. Ознаки перегріву:

  • тварина гаряча на дотик при діставанні з сумки;
  • швидке дихання;
  • вологе хутро, особливо на передпліччях.

26 січня 2014 року, під час «прогулянки» по килимі, кенгуру досить впевнено почало стрибати.

Через 1 місяць кількість годувань становила 8 разів на добу, кількість молочної суміші – 40 мл на один раз. Також до раціону ввели пюре з банана. Вага кенгурятка становила 2,060 кг (вік 6 місяців).

Згодом почали в молочну суміш додавати препарати кальцію.

У віці 8 місяців кенгуряткові почали пропонувати тверду їжу у вигляді шматочка яблука та вівсяного печива, яке воно жваво споживало. Детальніше опис харчування подано в табл.

З 30 квітня у віці 8,5 місяців, нічну перерву в годівлі зробили з 20-00 до 8-00 години. Кількість годівель становила – 4 рази на добу, норма суміші на один раз – 75 мл. Вага кенгурятка становила 3,900 кг.

З настанням стабільної сухої теплої погоди дитинча залишили у вольєрі з іншими кенгуру. Агресивної поведінки не виявили, так як і особливої уваги зі сторони самки. Дитинча споживало комбікорм, фруктово-овочевий салат, вівсяні пластівці, а також козине молоко (не розведене). Підгодовування молоком припинили у віці 1 рік.

 

Годівля ювенільної особини кенгуру рудого (Macropus rufus).                               Табл.2

Вік ювенільного кенгуру, місяці

Кількість молока на 1 годівлю, мл

Кількість годівель на добу

Кількість молока на добу, мл

Нічна перерва

Примітки

5

15-20

9

165

2-00 – 6-00

Козине молоко розбавлене відваром ромашки 4:1, біфідумбактерин, вітаміни.

5,5

25-38

8

290

2-00 – 6-00

6

40-50

8

325

2-00 – 6-00

Козине молоко не розбавлене, додали до раціону пюре з банану.

6,5

55-60

8

445

0-00 – 6-00

Препарати кальцію.

7

60

7

350

0-00 – 6-00

 

7,5

65

6

375

0-00 – 6-00

Припинили давати біфідумбактерин.

8

70

6

420

22-00 – 6-00

Додали до раціону вівсяні пластівці, яблуко, моркву.

8,5

45

4

300

20-00– 8-00

Пасеться у вольєрі.

 

Отже, вигодовування малюка кенгуру рудого є достатньо тривалою в часі та клопіткою справою. З метою кращого засвоєння всіх поживних речовин та попередження діареї вигодовування найкраще проводити молоком з низьким рівнем лактози.

Діаграма2. Зміна ваги кенгуру рудого з віком.

Матеріал підготувала Ірина Оліферук.

Список використаних джерел:

1. Жизнь животных. Под ред. Соколова В.Е., М., «Просвещение», 1989, т.7

2. wombaroo.com.au About Marsupial Milk

3. http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Macropus_rufus.html

 

Підписатись

Щоб взнавати новини першому підпишіться!

З наших статей

Карта

loading map...
Click item below to move to