- Популярні
- Коментарі
- Тегі
Популярні
-
25Увага! Важлива інформація! З 1 квітня 2019 року в Рівненському…
-
30
Статті про тварин
Журавель вінценосний
- Деталі
- Створено: П'ятниця, 11 листопада 2022, 10:51
Журавель - вінценос південний, або східний вінценосний журавель (Balearica regulorum)
Ряд: Журавлеподібні (Gruiformes)
Родина: Журавлині (Gruidae)
Відмінні ознаки:
Оперення тіла переважно блідо-сіре — світліше у порівнянні з північним вінценосом (B. рavonina). Крила здебільшого білі, але зустрічаються також золотисті, руді та коричневі пера. Як і у північного вінценоса на голові є великий чубчик, що складається
з жорсткого золотистого кольору пір'я, завдяки якому птах і отримав свою назву. На щоках є білі та червоні плями, а під підборіддям - горловий мішечок, здатний роздуватися.
Ноги чорні. Довгий задній палець дозволяє птахові легко утримувати тіло на гілці дерева або чагарників.
Зріст - близько 106 см. Вага - 3,5-4 кг.
Розповсюдження та місця проживання:
Зустрічається як на заболочених територіях, так і в степовій зоні сходу та півдня Африки. Часто мешкає поблизу людських жител та сільськогосподарських угідь.
Харчування:
Харчується як тваринною, так і рослинною їжею. Основу раціону складають трав'янисті пагони, насіння, безхребетні, а також дрібні хребетні тварини.
Спосіб життя:
Веде осілий або сезонно-кочовий спосіб життя. Птахи подорожують в межах ареалу залежно від пори року, збираючись групами навколо водойм у посушливий час і розсіюючись із настанням дощового сезону.
Тримаються великими зграями, нерідко разом з іншими видами журавлів, наприклад, з білошиїм журавлем (Bugeranus carunculatus), а також з чаплями і лелеками. У період розмноження розбиваються на пари, у цей час обидва майбутні батьки уважно стежать за тим, щоб на їхню територію не вторглися непрохані гості.
Особливості розвитку:
Свої гнізда із трави розташовують на землі. У кладці (найбільшій серед журавлів) – від 2 до 5 яєць. Інкубація триває близько місяця (28-31 дні).
Кладку насиджують обоє батьків. Вилуплюються сіро-коричневі пташенята. Вони залишають гніздо наступного ж дня, а за два-три місяці вже здатні здійснювати свої перші самостійні польоти.
Живуть журавлі досить довго. Спостереження показують, що у дикій природі тривалість життя птахів становить щонайменше 20 років, а умовах неволі їх вік може досягати 30 років і більше (рекорд 42 роки – зоопарк Франкфурт-на-Майні).
Природоохоронний статус та стан природної популяції:
Є два підвиди. Східноафриканський B. r. gibbericeps - зустрічається на сході Демократичної Республіки Конго та в Уганді, де він є національним птахом, представленим на її національному прапорі, і в Кенії до східної частини Південної Африки. У нього більша площа оголеної червоної шкіри обличчя над білою плямою, ніж у дрібнішої номінальної виду, B. r. regulorum (південноафриканський журавель - вінценос), що гніздиться від півдня Анголи до Південної Африки. У Рівненському зоопарку представлені обидва підвиди.
З шести видів журавлів, що мешкають на африканському континенті, східний вінценосний журавель вважається найбільш численним - за оцінкою орнітологів, сукупна популяція цього птаха складає 58-77 тис. птахів.
Найближчі родичі:
Північний (чорний, звичайний) журавель - вінценос (Balearica pavonina), що включає два підвиди: B. p. pavonina із Західної Африки (Малі, Буркіна-Фасо, Нігер тощо) і B. p. ceciliae, що зустрічається в Судані та Ефіопії.
Журавель-вінценос і людина.
Стародавня африканська легенда свідчить, що одного разу великий вождь, заблукавши під час полювання, звернувся за допомогою до різних тварин, що зустрічалися на його шляху. Він просив зебру, антилопу та слона вивести його туди, де було його плем'я. Проте всі вони відмовили вождеві, нагадавши йому, як він безжально полював на них та їхніх дитинчат. І коли старий вождь уже втратив будь-яку надію, він побачив зграю журавлів, які й показали йому дорогу до села. На знак подяки вождь наказав ковалю викувати кожному птахові золоту корону. Через кілька днів журавлі повернулися і розповіли, що інші звірі із заздрощів зірвали та розтоптали їхні корони. Тоді мудрий вождь покликав чаклуна, який торкнувся голови кожного птаха, і на голові у них виросли корони із золотого пір'я. Нині східний журавель - вінценос є одним із національних символів Уганди та зображений на національному прапорі та гербі цієї країни.
Гуска сіра
- Деталі
- Створено: Четвер, 10 листопада 2022, 17:53
Гуска сіра (Anser anser)
Ряд: Гусеподібні (Anseriformes)
Родина: Качкові (Anatidae)
Відмінні ознаки:
Один із найвідоміших видів диких гусей. Оперення - сірувато-буре з хвилястим малюнком на шиї та череві. Має світле оздоблення пір'я на спині. Дзьоб рожевий або помаранчевий. Самець помітно більший за самку.
Птах завдовжки до 70-90 см, розмах крил 147-180 см. Вага − 2,1- 4,5 кг.
Розповсюдження та місця проживання:
Гніздиться на тихих водоймах Північної та Центральної Європи, а також у помірному поясі Азії аж до Далекого Сходу. Зимує у Південній Європі та Азії, іноді у Північній Африці. Населяє оточені очеретами водойми зі стоячою водою: болота, озера, риборозвідні ставки тощо. Зустрічається і на трав'янистих болотах та заливних луках, вибираючи найнедоступніші місця.
Харчування:
Харчується рослинною їжею: травою, злаковими, ягодами. Навесні годується на водоймах, поїдаючи водні рослини, молоді сіянці та озиму. У період розмноження харчується майже виключно водними та луговими рослинами.
Спосіб життя:
Зграйний птах, що веде денний спосіб життя (найбільш активний в ранкові та перед сутінкові години).
Особливості розвитку:
Гніздо з рослинного матеріалу (в основному зі стебел і листя очерету) обладнують на деякій відстані від води, в місці, що добре оглядається. Будує його лише самка, самець тим часом зайнятий охороною території.
У кладці від 4 до 12 білих, з палевим або зеленим відтінком яєць, які протягом 28-30 днів насиджує тільки самка. Маса одного яйця сірої гуски становить 140-240 г. Якщо гуска вимушена покинути ненадовго гніздо, вона вкриває яйця зверху власним пухом. Самець у цей час знаходиться неподалік, попереджаючи криками про небезпеку. Пташенята, обсохнувши під крилами самки, залишають гніздо. Вже через кілька днів обоє батьків ведуть пташенят до води, де гусенята вчаться шукати корм. Живуть у середньому 4-5 років.
Природоохоронний статус та стан природної популяції:
Звичайна мисливська птиця.
Найближчі родичі:
Інші види роду – наприклад, білоший (Anser canagicus), гірська гуска (Anser indicus) та білолоба гуска (Anser albifrons).
Гуска сіра і людина.
Коли кочові племена галлів розгромили римське військо, частина римлян сховалася на Капітолійському пагорбі, захищеному скелями. Тоді галльський вождь Бренн зібрав найсильніших і найправніших воїнів і відправив їх на штурм. Опівночі великий загін галлів зібрався біля підніжжя Капітолійського пагорба. Мовчки, допомагаючи один одному, вони почали дертися по скелі. Насилу перші галли досягли вершини, за ними піднялися інші воїни і стали біля підніжжя стіни готуватися до штурму. Усередині цитаделі була тиша: втомлені захисники фортеці спали. Заснули й вартові. Навіть собаки, чуйні до всякого шереху, нічого не почули. Раптом у нічній тиші загуркотіли і заляскали крилами священні гуси, що знаходилися у храмі богині Юнони. Незважаючи на голод, пов'язаний з облогою, римляни зберігали гусей Юнони і годували їх, але вдосталь нагодувати не могли. Голодні гуси стали особливо неспокійними і зчинили крик, який розбудив римських вартових. Побачивши, що їх виявлено, галли кинулися на напад. Зав'язалася запекла сутичка. Мечами, списами, камінням, дротиками, руками, щитами римляни звалювали у прірву ворогів. Скоро всі галли, що піднялися на скелю, були перебиті, а Капітолій врятований. Священні гуси Юнони були нагодовані, а начальник варти, що ледве не пропустив ворога, скинутий зі скелі. Наші запорізькі козаки також використовували як вартових не собак, а гусей та півнів, які завжди справно та вчасно попереджали їх про можливу небезпеку.
Гуска єгипетська
- Деталі
- Створено: Четвер, 10 листопада 2022, 12:06
Гуска єгипетська, або каргарка нільська (Alopochen aegyptiacus)
Ряд: Гусеподібні (Anseriformes)
Родина: Качкові (Anatidae)
Відмінні ознаки:
Типовий зовнішній вигляд гусеподібного птаха. Шия довга, відносно тонка. У зовнішньому вигляді поєднуються охристі, глинисті, бурі тони. У центрі грудей - темна пляма, характерні широкі шоколадні окуляри навколо очей, різкий контраст між верхом і низом шиї. Дзьоб рожевий, біля основи облямований коричневою смугою, ноги високі, червоні. Крила контрастні, білі з темними маховими, розвинене металево-зелене дзеркальце, вище за нього по білому тлі проходить темна смуга. Статевий диморфізм виражений слабо: оперення у самців і самок однакове, але самці трохи більші за самок. Вага -1.6-2кг (самка) до 3кг (самець).
Розповсюдження та місця проживання:
Птахи широко поширені в Африці (крім пустель і густих лісів). Найбільші популяції - у Нільській Долині та на південь від Сахари. Цих гарних птахів нерідко можна спостерігати по сусідству з чаплями, лелеками, гіпопотамами і навіть крокодилами. Відважні гуси безстрашно здійснюють поїздки на спинах гіпопотамів. У Великобританії та Нідерландах є дикі популяції, які були завезені у XVIII-му столітті.
Харчування:
Харчуються насінням, листям, травою, іноді їдять сарану, черв'яків.
Спосіб життя:
Нільські гусаки здебільшого живуть землі, але нерідко селяться на деревах чи будинках. Птахам характерна добова активність. Більшу частину дня гусак плаває біля берега і займається чищенням пір'я. Сплять вони на деревах або піщаних мілинах. Триматися парами, сімейними групами, а іноді й великими зграями із сотень чи тисяч птахів. Дуже войовничі та агресивні птахи, особливо у шлюбний сезон.
Особливості розвитку:
Гніздиться окремими парами на землі, в заломах очерету, в нішах, норах, дуплах дерев, порожніх гніздах інших птахів. Самка гусака будує гніздо з гілок та листя, потім вистилає його своїм пухом. У кладці 5-12 білих яєць. Насиджування триває приблизно 30 днів. Самиця починає насиджувати кладку тільки після того, як знесе останнє яйце, тому всі пташенята з'являються на світ одночасно. Якщо гніздо знаходиться на дереві, то пташенята стрибають униз і йдуть за матір'ю у воду. Малята білі з бурими смугами. Молодь піднімається на крило з 60-75 днів, статевозрілі з 2 років. У зоопарках живуть до 15 років, у природі значно менше.
Природоохоронний статус та стан природної популяції:
Це найпоширеніший в Африці вид гусеподібних. У Європі з ХVІІ ст. нільських гусей утримують, як декоративних птахів у багатьох парках. У деяких місцях вони збільшили чисельність та витісняють аборигенні види водних птахів. Тому у Європейському Союзі цей вид включено до офіційного переліку чужорідних інвазійних видів.
Найближчі родичі:
Це єдиний існуючий в даний час представник роду Alopochen. Найближчим родичем був вимерлий вид - маврикійська гуска (Alopochen mauritianus).
Гуска єгипетська і людина.
Стародавні єгиптяни шанували єгипетського гусака як священного птаха. Зображення птахів зустрічаються на старовинних фресках та барельєфах. У Стародавньому Єгипті гусак не випадково був символом достатку та безпеки. У той час існували не тільки одомашнені сірі гуски, також і одомашнені єгипетські гуси, однак із занепадом давньоєгипетської цивілізації ця популяція майже зникла. Але залишились спогади. Один з ієрогліфів символів бога Тота – це гусак, птах, який через надзвичайну дурість починає шуміти, коли в будинок проникає грабіжник, що загрожує, як достатку, так і безпеці мешканців дому. Заспокоїти птаха може лише господар. Але великі гусячі зграї можуть за кілька годин спустошити поле, поїдаючи дозріле зерно та витоптуючи молоді паростки. Тому у Південній Африці єгипетські гуси вважаються злісними шкідниками сільського господарства.
Ара синьо-жовтий
- Деталі
- Створено: Четвер, 10 листопада 2022, 11:33
Ара синьо-жовтий (Ara ararauna)
Ряд: Папугоподібні (Psittaciformes)
Родина: Папугові (Psittacidae)
Відмінні ознаки:
Типова зовнішність для папуг роду Ara, - видовжене тіло, довгий хвіст, велика голова з голими ділянками шкіри і масивний дзьоб. Довжина тіла разом з хвостом - 95 см і більше, хвіст досягає в довжину 50-52 см, крила - до 40-43 см. Вага великої особини 900-1200 г. Самець і самка мають однакове забарвлення. Самка дрібніша за самця. Райдужна оболонка очей жовта. Щоки голі сіро-білі, з трьома смугами з дрібного чорного пір'я, розташованого нижче очей. Дзьоб міцний, вигнутий, чорного кольору. Крила сильно витягнуті, гострі. Хвіст довгий. Верхня частина тіла яскраво-блакитна. Боки шиї, груди та живіт жовті. Хвостове пір'я яскраво-блакитного кольору.
Розповсюдження та місця проживання:
Континент проживання – Південна Америка (Панама, Еквадор, Перу, Болівія, Парагвай, Бразилія, Колумбія, Венесуела, Тринідад). Населяє тропічний та прибережний ліс з високою та густою рослинністю, савани, заболочені території, відкриті ділянки лісу, біля річок, до 500 м. над рівнем моря. Людських поселень синьо-жовтий ара уникає.
Харчування:
Надає перевагу горіхам, плодам, насінню. Синьо-жовтий ара в основному харчується на деревах. На день може пролетіти до 30 км за улюбленою їжею.
Спосіб життя:
Дуже прив'язаний до місць свого перебування. Птахи ведуть парний або одиночний спосіб життя, зграй не утворюють. Тримаються в кронах високих дерев. Синьо-жовтий ара активний у світлий час доби. У спеку відпочиває у кроні дерев. Як правило, синьо-жовтий ара моногамний птах (утворює постійні пари).
Особливості розвитку:
Гніздо влаштовує у дуплах старих чи мертвих пальм, а також в широколистих деревах (до 30 м над землею). Підстилку не використовує. Одного разу вибране дупло використовується кожен сезон розмноження. Самка відкладає зазвичай два-три яйця з інтервалом в 2-3 дні. Висиджування починається з другого яйця. Яйця насиджує лише самка. Самець під час інкубації яєць годує та охороняє самку. Новонароджені пташенята голі та сліпі. Вага новонародженого – 30 г, через два тижні – близько 70 г. У 55-денних пташенят хвіст виростає до 10 см. Повністю вкриваються пір’ям до 70 днів. Пташенята залишають гніздо у віці 3 місяців, але ще два місяці їх годують батьки. Батьки вигодовують лише найсильніших пташенят. Статева зрілість настає при досягненні віку 6-7 років. Тривалість життя у природі 35-50 років. У зоопарках в середньому 60+, рекорд – 79 років.
Природоохоронний статус та стан природної популяції:
Синьо-жовтий ара знаходиться на межі знищення в Парагваї, але він все ще залишається широко поширеним у значній частині материкової Південної Америки. Таким чином BirdLife International включила цей вид до категорії видів з найменшою загрозою. Він внесений до Додатку II CITES, торгівля обмежена. Його потокова дика популяція оцінюється від 100 000 до 200 000 особин.
Найближчі родичі:
Рід Ara включає 11-20 видів (за різними джерелами зоосистематики), 7 з яких є вимерлими. Утворює гібриди з зеленокрилим і червоним ара. Ці гібриди отримали назву арлекінових ара.
Ара і людина.
Вперше до Європи синьо-жовтий ара був імпортований у XVIII столітті. Але якщо можна приблизно вказати епоху, коли у західному світі виникла мода на утримання папуг у неволі, то щодо американських індіанців неможливо з'ясувати, коли вони почали ловити цих птахів для домашнього утримання. Про папуг Нового Світу існують дві цікаві історії. Христофор Колумб, який відкривав морські шляхи, виявив новий континент, побачивши папуг, що летять у бік ще невидимого берега. Інша легенда, нагадує історію з римськими гусаками, оскільки в ній розповідається про те, як жителі одного з міст Панами були попереджені про прибуття іспанських загарбників криками домашніх папуг.